Grayscale Fonlarda Ayarlamaya Gitti: Bu 2 Altcoin Çıkarıldı!

Önde gelen kripto varlık yöneticisi Grayscale, fonlarında değişikliğe gitti. Bu bağlamda şirket, fonlardan 2 altcoin projesini çıkardı. Bu arada, Grayscale’in Bitcoin spot ETF fonunun, yatırımcılar rakip bir ürüne atlamak için kapıya koşuyor. Bu nedenle nakit kanaması geçirmesinin sayısız nedeni var.

Grayscale, fonlarda değişiklik yaptı: Bu 2 altcoin çıkarıldı!

Grayscale, fonlarındaki varlıkları her çeyrekte düzenli olarak değerlendiriyor. Son bir gelişmede şirket, endeks fonlarındaki altcoin projelerine çeşitli ayarlamalar yaptığını duyurdu. Bu bağlamda, Grayscale Digital Large-Cap Value Fund’dan Cardano’yu (ADA) çıkardı. Mevcut durumda fonda yalnızca Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Solana (SOL), Ripple (XRP) ve Avalanche (AVAX) kaldı. Grayscale DeFi Fonu’nda ise herhangi bir değişiklik yapmadı. Bu fonda Uniswap (UNI), Aave (AAVE), Lido (LDO), Synthetix (SNX) ve Maker (MKR) yer alıyor.

Bununla birlikte Grayscale, Ethereum Dışı Akıllı Sözleşme Platformu Fonu önemli bir değişiklik yaptı. Bu doğrultuda şirket, fondan Cosmos’u (ATOM) çıkardı. Şimdilik fonda Solana (SOL), Cardano (ADA), Polkadot (DOT), Polygon (MATIC) ve Avalanche (AVAX) yer alıyor. Bu ayarlamalar, Grayscale’in endeks fonlarına yönelik stratejisini yansıtıyor.

Grayscale’in ETF’sinde Bitcoin tükenmesine ne kadar kaldı?

Grayscale’in spot Bitcoin ETF fonunun, yatırımcılar rakip bir ürüne atlamak için kapıya koşuyor. Bu nedenle nakit kanaması geçirmesinin sayısız nedeni var. Görünürde bir son var mı? Ocak ayında esasen kapalı uçlu bir fondan spot Bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürülmesinin ardından, yatırımcılar hızlı bir şekilde geri ödeme düğmesine basıyor. O kadar hızlı ki GBTC, Mart 2009’dan bu yana bugüne kadar 15 milyar doların üzerinde herhangi bir ETF’nin en büyük çıkışını yaşadı.

Web sitesine göre fonda şu anda 328.012 BTC var. Bu da 22,6 milyar dolarlık kripto para demek. GBTC yıla 618.000’in üzerinde BTC ile başladı. Yani günde ortalama 5.092 BTC çıkış yaptı. Bu hızla kan kaybetmeye devam ederse, 8 Temmuz’a kadar “dijital altın” tükenecek.

Grayscale için iyi haberler de var

Çünkü, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere fondan çıkışlar büyük ölçüde yavaşladı. Bu yüzden, GBTC’nin bu hızı sürdürmesi pek olası değil. Dün fondan sadece 75 milyon dolar çıktı. Bloomberg Intelligence ETF Araştırma Analisti James Seyffart, “Benim varsayımım çıkışların buradan sonra yavaşlayacağı yönünde,” dedi.

Akışları dengelemek için Grayscale, daha iyi rekabet edebilmek amacıyla daha düşük ücretlerle başka bir “mini” Bitcoin ETF’si sunmak için başvuruda bile bulundu. Ancak onay beklerken, BlackRock’ın son derece popüler iShares Bitcoin Trust’ı gibi diğer fonlar da büyük girişler çekiyor. BlackRock fonu bir günde 10 milyar dolar kadar yeni fon çekti. Strategas Securities’de ETF ve teknik stratejist olan Todd Sohn, “Mini Bitcoin ETF’si tipik düzenleme sürecinden geçerken zaman şu anda düşman. Her gün akışlar diğer ürünlere gidiyor. Bu yüzden Grayscale bunu kaçırıyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir