Bankalardan Yeni Kredi Kartı Kararı: Herkesten Bu Para Kesilecek

Geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerin ardından ekonomi politikalarında köklü değişikliklere gidilirken, Türkiye’de sıkı para politikaları etkisini her geçen gün daha fazla hissettiriyor.

Kartlı alışveriş kullanım oranı, pos ve sanal pos kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte rekor seviyelere yükselirken, bankalar işletmelere uygulanan komisyon oranlarında Ekim ayında güncellemeye gitmişti. Politika faizlerinin yüzde 30’a yükseltilmesinin akabinde birçok özel banka, pos komisyonlarını yüzde 3.5 seviyesine yükseltirken, aradan geçen aylarda alınan faiz artırım kararları sonrası bankalar yeniden artışa gitmeye hazırlanıyor.

POS KOMİSYONLARI ARTACAK, İŞLETME MASRAFLARI YÜKSELECEK

Bankacılık kaynaklarından aktarılan bilgilere göre, Haziran ayı itibarıyla özel bankaların pos faizlerinde yeniden artışa gideceği konuşulurken, söz konusu durum binlerce işletmenin gelirlerinde düşüş yaşanacağı anlamına geliyor.

Benzer durumlarda gelirlerini dengelemek için söz konusu masrafları müşteriye yansıtan işletmelerin, pos komisyonlarının artmasıyla birlikte yeniden mal ve hizmet fiyatlarına zam yapacağı düşünülürken, Hazine ve Maliye Bakanlığı bu uygulamayı sağlıklı yürütebilmek için şimdiden hazırlıklara başladı.

IBAN’A TRANSFER YAPTIRANLARA AĞIR CEZALAR VERİLECEK

Pos komisyonlarının geçtiğimiz aylarda yüzde 3.5’e yükselmesiyle birlikte birçok işletme, karekod yöntemi ile IBAN’a transfer uygulamasını başlatmış ve komisyon ödememek için müşterilerden banka transferi yoluyla ödeme almayı tercih etmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in girişimleri ile geçtiğimiz günlerde ‘IBAN’a transfer’ şeklinde ödeme alan işletmelere ağır cezalar verileceği öğrenilirken, Bakanlık bu adımlarla pos komisyonu artışını yan yollardan delmeye çalışan işletmelerin önüne geçmeye çalışacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir